EKO EXPORT
O firmieRelacje InwestorskieAktualnościOfertaGaleriaDotacje UEKontakt
LIDER EUROPEJSKIEGO RYNKU MIKROSFERY
Spotkanie z przedstawicielem firmy Elkem
Data 2013-08-23

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie akcjonariuszy spotkaniem z firmą Elkem z Norwegii przedstawiamy krótką notatkę dotyczącą tych rozmów.


Spotkanie odbyło się w dniu 22.08.2013 w siedzibie spółki w Bielsku  - Białej. Przedstawicielem koncernu Elkem był dyrektor ds. zaopatrzenia w surowce.

Na początku spotkania przedstawił on profil działalności firmy Elkem. Wskazał, iż posiadają przedstawicielstwa rozsiane po całym świecie.  Biura w Holandii i Norwegii obsługują rynek Europy oraz  Afryki Północnej.

Elkem współpracuje z wieloma firmami z branży wydobywczej ropy naftowej m.in. z Halliburtonem, Schlumbergerem, ale również z wieloma mniejszymi partnerami. Głównym profilem działalności firmy jest pozyskiwanie surowców dla w/w klientów oraz przygotowywanie receptur mieszania komponentów, m.in. również mikrosfery.

Jednym z głównych kierunków dostaw koncernu jest branża wydobywcza ropy naftowej. Mając to na względzie poszukuje dostawcy mikrosfery, który zagwarantuje doskonałą jakość, powtarzalność surowca, pewność dostaw oraz stabilność cen w dłuższym okresie.  Do tej pory Elkem zaopatrywał się w mikrosferę głownie w Chinach, Indiach oraz Rosji (Syberia). Jednakżeze względu na złą jakość oraz niepowtarzalność produktu całkowicie zrezygnowali z dostaw z Chin i drastycznie ograniczyli dostawy z pozostałych krajów.

Drugą branżą, w obszarze działania Koncernu jest branża materiałów ogniotrwałych. W tej dziedzinie posiada on wieloletnie doświadczenie ze względu na współprace z firmami właśnie o tym profilu. Dlatego też od 2014 planuje rozpoczęcie własnej produkcji w tym zakresie i jest zainteresowany dostawami białej mikrosfery.

Zarząd Eko Export przedstawił sytuację z budową stacjonarnego urządzenia w Astanie. Mikrosfera pozyskiwana z tego zakładu idealnie wpisuje się w program działalności Norwegów, dotyczący produkcji materiałów ogniotrwałych,  jeśli chodzi o jakość, powtarzalność i ilość.

Koncern Elkem jest bardzo ważnym partnerem dla spółki EEX. Zarząd zaoferował w okresie od września do grudnia 2013r. niewielkie ilości surowca szarego frakcji 500 lub 450 mikronów. Decyzja koncernu w tym przedmiocie powinna zapaść niezwłocznie.

Jeśli chodzi o zamówienie na 2014 rok  to ustalono, iż decyzja zostanie podjęta do końca października br. Elkem podtrzymuje, że zapotrzebowanie na rok 2014 to 5000 ton.