EKO EXPORT
O firmieRelacje InwestorskieAktualnościOfertaGaleriaDotacje UEKontakt
LIDER EUROPEJSKIEGO RYNKU MIKROSFERY
Komentarz Zarządu do opublikowanej prognozy wyników finansowych na rok 2014
Data 2014-03-17

                                                                                       Bielsko-Biała, 17 marzec 2014

  Komentarz  Zarządu do opublikowanej prognozy wyników finansowych na rok 2014

  W związku z opublikowaną w dniu dzisiejszym prognozą wyników finansowych na rok 2014 pragniemy przybliżyć naszym Akcjonariuszom czynniki stanowiące podstawę sporządzenia niniejszej prognozy.

Spółka prognozuje osiągnięcie w 2014 roku przychodów w wysokości 65 mln PLN oraz zysku netto w wysokości 30,1 mln PLN. Należy podkreślić, że coroczne podwojenie zysku z jednoczesnym wejściem Spółki na nowy rynek mikrosfery białej jest bardzo ambitnym celem, zwłaszcza w sytuacji kiedy Spółka wchodzi praktycznie na zupełnie nowy rynek białej mikrosfery.

Eko Export SA począwszy od IV kwartału 2013 roku rozpoczęła próbną produkcję i sprzedaż nowego produktu – mikrosfery białej. Biała mikrosfera znajduje zastosowanie głównie w takich gałęziach przemysłu jak branża materiałów ognioodpornych, odlewnictwo, produkcja farb, lakierów, tynków, oraz w sytuacji powtarzalności produktu,  w branży wydobywczej ropy i gazu.

Pierwsze sprzedane partie towaru w 2013 r. zostały użyte głównie do prób przemysłowych, wykonanych  na rynku europejskim. Część badań została wykonana jeszcze pod koniec ubiegłego roku, a cześć na początku roku 2014.

Pierwsze otrzymane zamówienia na nowy wyrób, potwierdziły dobrą  jakość naszych produktów, jak też doprowadziły do akceptacji cen. Należy jednak zastrzec, że znaczna część naszych potencjalnych odbiorców po zatwierdzeniu próbek przebadanych laboratoryjnie, które uzyskały pozytywny wynik, poprosiła o przesłanie próbnych partii do badań przemysłowych.

Dostawy wyrobu na potrzeby badań przemysłowych rozpoczęły się na początku stycznia 2014 roku. Ze względu na odległą lokalizacje tych zakładów m. in. w USA, Brazylii, Australii, Tajwanie, czas dostawy drogą morską wynosi od 5 do 8 tygodni. Od nabywcy z USA mamy już wstępne potwierdzenie przydatności naszego produktu oraz tego, że w najbliższym czasie złożą zamówienie.

Jak już wskazano powyżej realizacja dostaw produktu drogą morską jest czasochłonna. Przykładowo, zakupione przez naszego nowego Partnera z USA  pod koniec grudnia dwie duże partie mikrosfery, w tym białej do przeprowadzenia próbnej akwizycji na rynku Ameryki Północnej, dotarły do Teksasu dopiero w połowie lutego tego roku i dopiero od tego momentu produkt mógł być oferowany.

W kontekście dostaw mikrosfery białej Omówienia wymaga również kwestia kontraktu z Koncernem Halliburton. Kontakt został podpisany w I kwartale 2014 roku, a dostawy rozpoczną się od drugiego kwartału bieżącego roku. Kontrakt był negocjowany we wrześniu 2013 roku, kiedy to nasza Spółka nie znała dokładnych ilości surowca, który uda nam się zakupić i zmagazynować, dlatego tez kontrakt dotyczy bardzo małych ilości produktu. Zawarty kontrakt przewiduje możliwość zwiększenia dostaw, z czego Eko Export planuje skorzystać..

Z przedstawionych  wyjaśnień wynika, że sprzedaż białej mikrosfery na większą skalę  rozpocznie się na od II  kwartału bieżącego roku , tak by w III  i  IV kwartale, ilości wzrastały skokowo, aż do 6- 7,5 tyś ton w skali roku.

Opisany  powyżej i prognozowany  tryb sprzedaży mikrosfery białej w roku 2014  wiąże się z tym, że:

-część dostaw rozpocznie się dopiero od II kwartału

-końcowy odbiorca posiada często zapasy surowca od poprzedniego dostawcy i dlatego zamawia nieco mniej mikrosfery

- odbiorca często zostawia sobie w rezerwie jeszcze jednego dostawcę ze względów bezpieczeństwa i po „próbnym” okresie lokuje  100% swojego zapotrzebowania u nowego dostawcy  (w tym przypadku EKO Export SA) 

Osobnym zagadnieniem jest uruchomienie naszego pierwszego stacjonarnego zakładu do pozyskiwania mikrosfery w Astanie.

Jak już informowaliśmy naszych Akcjonariuszy, przeprowadziliśmy na miejscu badania prowadzące do określenia ilości mikrosfery, które możemy tam pozyskać.

Badania na lagunie polegające na pobieraniu określonej ilości próbek zrzucanego popiołu w określonym czasie potwierdziły, że minimalna ilość to 20 000 ton rocznie, maksymalna 36 000 ton rocznie. Z posiadanych przez Spółkę dokumentów z 2012 roku, określających ilość mikrosfery na podstawie składu chemicznego używanego węgla w elektrowni TEC-2 w Astanie, wynika, że rocznie powstaje 15000-20000 t mikrosfery. Metoda pomiarowa jaką EKO stosowała przy pomocy Instytutu Badawczego w Kazachstanie jest, w opinii Zarządu Spółki, dokładniejsza. My do swoich wewnętrznych założeń przyjęliśmy ostrożną ilość 10 000- 12 000 ton rocznie, liczmy jednak, że możemy tutaj się mile rozczarować

Niezależnie od ilości pozyskiwanej mikrosfery , samo uruchomienie zakładu w Astanie przyczyni się też do skokowych wzrostów produkcji i sprzedaży mikrosfery w III i IV kwartale 2014 roku.

Podsumowując  rok 2014, biorąc pod uwagę przychody i zyski,  będzie przebiegał nieco inaczej niż np. 2013 rok, ponieważ zyski  i przychody będą rosły skokowo z kwartału na kwartał.

Prezes Zarządu,

Jacek Dziedzic