EKO EXPORT
O firmieRelacje InwestorskieAktualnościOfertaGaleriaDotacje UEKontakt
LIDER EUROPEJSKIEGO RYNKU MIKROSFERY
Informacja o pracach związanych z częścią technologiczną na budowie stacjonarnego urządzenia do pozyskiwania mikrosfery w Astanie
Data 2014-09-16

Miło jest nam poinformować naszych Akcjonariuszy, iż w dniu wczorajszym wyjechało z Kazachstanu do Polski pierwsze auto (20 ton) z mikrosferą wysuszoną na nowej linii. Wysyłkę poprzedziły wymagane przepisami prawnymi obowiązującymi w Republice Kazachstanu badania urządzeń, odbiory techniczne oraz dopuszczenia do ruchu całej linii suszenia.

Do zakończenia prac i uruchomienia linii technologicznej zatrudniliśmy firmę Kerekustroj z Pawłodaru, rekomendowaną nam przez elektrownię w Astanie, jak też przez naszego nowego Partnera, Holding Samruk-Energo, z którym Eko Export S.A. planuje następną wspólną inwestycję na lagunie GRES-1 w Ekibastusie.

Firma ta prowadzi od wielu lat remonty i modernizacje w/w elektrowniach. Zakres zleconych prac jest duży i obejmuje:
1. połączenie  wewnętrzne wszystkich już gotowych modułów linii stacjonarnej w Astanie.
2. połączenie wewnętrznych modułów linii stacjonarnej do systemu odpopielania elektrowni GRES-2 w Astanie
3. podłączenie nowo zakupionej wytwornicy pary do wszystkich urządzeń technologicznych.

W ramach tej umowy firma Kerekustroj wykonuje łącznie 1455 metrów bieżących rur, w tym 1180 metrów rurociągów o średnicy 426 mm wraz z podwalinami pod konstrukcje, jak też modułami kompensacyjnymi.
Ponadto zostaną zamontowane pompy tłoczące pulpę wodno-popiołową (o wydajności od 100 do 750 m3 na godzinę) od naszej instalacji do nowego składowiska (laguny) odpadów z elektrowni.

Równocześnie firma TOO „ASEP” wykonująca dla naszej linii stacjonarnej system zarządzania i sterowania będzie wykonywała okablowanie dla tego systemu.
Firma Kerekustroj zapewnia całkowitą pracę ciężkiego sprzętu budowlanego jak też pracuje przez 7 dni w tygodniu w systemie 2-zmianowym od godz. 6:00 do 23:00. Na pierwszej zmianie pracuje około 31 pracowników, na drugiej ok. 15. Taki system pracy maksymalnie przyśpiesza termin zakończenia wszystkich prac.

Te końcowe prace na budowie urządzenia stacjonarnego w Astanie są technicznie trudne a w dodatku proszę pamiętać, że nasza instalacja jest prototypowa, pierwsza na świecie.
Po skończeniu wszystkich prac spawalniczo-montażowych rozpocznie się ustawienie optymalnego procesu pracy linii technologicznej, które powinno potrwać od kilku do kilkunastu dni.

Prezes Zarządu – Jacek Dziedzic

wysylka 1_m.JPG               wysylka 2_m.JPG