EKO EXPORT
O firmieRelacje InwestorskieAktualnościOfertaGaleriaDotacje UEKontakt
LIDER EUROPEJSKIEGO RYNKU MIKROSFERY
Bieżące aktualności ze Spółki
Data 2016-11-17

A. Zamówienia na dostawy mikrosfery na rok 2017

W informacjach dotyczących zamówień na rok 2017 jesteśmy zmuszeni do wycofania się z prowadzenia „zakładki” Zamówienia na rok 2017. Co prawda zaspokajała ona w pewnym sensie ciekawość naszych Akcjonariuszy, ale dla Spółki stwarzała problemy.
Mieliśmy w roku 2016 od naszych odbiorców sygnały, że zaraz po ukazaniu się informacji w „Zamówieniach na rok 2016” otrzymywali oni oferty zakupu mikrosfery od dostawców nie tylko z Europy, ale też z Chin, Indii czy Kazachstanu często w bardzo niskich cenach.
Efekt tego był taki, że przy takich wręcz „lawinowo” napływających ofertach, często wręcz nierealnych, Eko było „zmuszane” do obniżki swoich cen na najprostsze produkty.
Dlatego taka jest nasza decyzja a informacje o kontraktach będziemy przekazywali w Aktualnościach, gdzie w sposób maksymalny będziemy utrudniali identyfikacje naszych końcowych odbiorców.

Na dzień dzisiejszy mamy podpisane cztery kontrakty na dostawy w roku 2017.
1. Koncern metalurgiczny, zakład główny w Niemczech. Informowaliśmy o tym w raporcie bieżącym nr 29/2016. Wartość kontraktu ca 1 mln EUR, tj. ca 4 450 tys. zł
2. Nasz wieloletni Partner, producent aluminiowych paneli elewacyjnych dla budownictwa wysokiego z Niemiec. W raporcie bieżącym nr 31/2016 pisaliśmy o zawarciu kolejnego trzyletniego kontraktu. Wartość dostaw na 2017 rok to ca 460 tys. EUR, tj. ca 2 047 tys. zł
3. Koncern metalurgiczny (o którym piszemy w pkt. 1) zakłady poza Europę tj. USA, Japonia, Tajwan i Korea Płd. I nowy zakład w Hiszpanii, do którego jeszcze nie dostarczaliśmy naszych produktów. Wartość dostaw to ca 459 tys. EUR, tj. ca 2 043 tys. zł
4. Halliburton.
Przypominamy naszym akcjonariuszom, że mamy podpisany kontrakt jeszcze na 2017 rok z koncernem Halliburton. Na rynku ropy i gazu na razie jakiejś drastycznej poprawy nie widać. Co prawda w porównaniu do 2015 roku poprawa jest, ale z kolei porównując z rokiem 2013 czy 2014, to ilości są małe. W roku 2016 dostarczaliśmy mikrosferę do odwiertów Norwegii i Ghany, jak też do cementowni we Włoszech i Niemczech. Zamówienia przyjmujemy z dwutygodniowym wyprzedzeniem i liczymy na wzrost w porównaniu do roku 2016.

B. Znaczące kontrakty, nad którymi aktualnie pracujemy.

1. W dniu 2 listopada br. mieliśmy wizytę naszego Partnera, który jest naszym wyłącznym przedstawicielem na rynku Europy Płn., tj. Szwecji, Danii, Finlandii i Norwegii.
Jest to szalenie interesujący, ale i trudny rynek. W roku 2017 planujemy dostawy do czterech dużych klientów. W zdecydowane większości są to odbiorcy mikrosfery klasy „Premium” trudnej w produkcji. Począwszy od roku 2019 będziemy na ten rynek dostarczali nowe produkty zgodne z „Nordic Ecolabelling” (nordyckie oznakowanie ekologicznych farb, tynków, gładzi szpachlowych, lekkich zapraw, itp.), jak też do nowego zastosowania, tj. do „lekkich posadzek samopoziomujących, które mają zastosowanie m.in. przy budowie promów morskich, statków czy dużych jachtów.
Szczegóły dotyczące tych dostaw zostały w zasadzie uzgodnione w czasie wizyty naszego Partnera w Bielsku-Białej a obecnie trwają jeszcze prace nad detalami poszczególnych dostaw jak też procedur związanych z systemem „Nordic Ecolabelling”.
Zakupiliśmy już wszystkie niezbędne urządzenia do naszego laboratorium oraz zatrudniliśmy do pracy nową laborantkę, tegoroczną absolwentkę Uniwersytetu Jagiellońskiego – kierunek biologia. Planowane zakończenie negocjacji i podpisanie kontraktów do końca grudnia 2016.

2. W dniu 3-4 listopada odbyła się wizytę naszego Partnera z Niemiec. Podczas spotkania zostały szczegółowo omówione zasady współpracy 2017 roku. Planowane są dostawy głównie do firm z branży metalurgicznej, materiałów ogniotrwałych, ale też np. farb i lakierów, szpachli itp. Na dzień dzisiejszy dostarczać będziemy nasze produkty do 7 firm z Europy Zachodniej i USA, ale trwają jeszcze kolejne rozmowy z czterema firmami i w związku z tym całkowita ilość firm może ulec zwiększeniu. Zamówienie na 2017 rok powinniśmy otrzymać do 15 grudnia 2016r.

3. Duża europejska firma z branży samochodowej z zakładami w Europie i USA.
Pod koniec czerwca przesłaliśmy próbki mikrosfery do zatwierdzenia a pod koniec lipca próbka została zatwierdzona. Równocześnie były prowadzone próby przemysłowe w ilości 60 ton, które zostały pozytywnie ocenione. W październiku br. podpisaliśmy raport z badań próbek „Erstmusterprüfbericht” – jak to się zwyczajowo stosuje w motoryzacji.
Ewentualne dostawy mają się rozpocząć od kwietnia 2017 roku  i trwać do kwietnia 2018r.
O wynikach tych negocjacji oczywiście powiadomimy Akcjonariuszy.

C. Planowane wizyty na międzynarodowych targach i konferencjach w roku 2017.
W dniach 4-6 kwietnia w Norymberdze (Niemcy) odbędą się targi European Coating Show dotyczące głównie farb, lakierów, szpachli, tynków itp. na którym Eko Export będzie miało własne stoisko.
W dniach 21-23 maj 2017 nasi przedstawiciele wezmą udział w Konferencji Oilfield Minerals & Markets, Houston, USA.

Z przedstawionych informacji dotyczących już zawartych kontraktów, jak też z prac nad kontraktami, którymi zajmujemy się wspólnie z naszymi dwoma partnerami, jasno wynika, że uda nam się uzyskać bardzo dobry „balans” pomiędzy wysoką sprzedażą (w ujęciu tonażowym) frakcji „grubych” (koncern metalurgiczny – Niemcy, koncern metalurgiczny – reszta świata, klient z branży samochodowej) w połączeniu ze sprzedażą produktów klasy Premium (bardzo „drobnych”) też w bardzo dużych ilościach.
Oznacza to dokładnie, że sprzedana będzie cała produkowana przez nas mikrosfera w średnio bardzo dobrej cenie.

Jacek Dziedzic – Prezes Zarządu