EKO EXPORT
O firmieRelacje InwestorskieAktualnościOfertaGaleriaDotacje UEKontakt
LIDER EUROPEJSKIEGO RYNKU MIKROSFERY
Stan zaawansowania prac na budowie stacjonarnego zakładu do pozyskiwania mikrosfery w Astanie na dzień 02.08.2014r.
Data 2014-08-04
W związku z dużym zainteresowaniem naszych Akcjonariuszy postępem prac na budowie naszej fabryki w Astanie przesyłany kolejną  porcję informacji na ten temat.

W dniu 21 lipca zgodnie z harmonogramem prac firma niemiecka montująca blok suszarni wraz z filtrami rozpoczęła pracę.

Ponieważ inspektor nadzoru budowy nie wydał zgody na równoczesne rozpoczęcie prac 2-ch brygad montażowych z Niemiec i z Polski ze względu na fakt, że przy montażu suszarni o wadze ca. 19 ton i bardzo dużych gabarytach konieczna była równoległa praca 2- ch dużych dźwigów i jednego podnośnika brygada z Polski zmuszona była rozpocząć prace z tygodniowym opóźnieniem.

Zakres prac polskiej brygady montażowej jest o wiele szerszy i bardziej technicznie skomplikowany niż zakres prac brygady niemieckiej montującej suszarnie.

Polacy nie tylko montują moduł zasypowy podający wilgotną mikrosferę  do bębna suszarni ale też zbiornik odbiorczy na wysokości do 12m  o pojemności 5,9 m3 na zasypie  do przesiewacza produkcji niemieckiej, wszystkie urządzenia z "punktowymi" filtrami, moduł ważąco - pakujący wraz z pełną automatyką ( z szafami sterującymi) łączący dodatkowo suszarnię wraz z filtrami do własnej automatyki.

W związku z tym suszarnia produkcji niemieckiej, która jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń tego typu na świecie poprzez dodanie urządzeń specjalnie zaprojektowanych według wytycznych Eko Export z automatyką powoduje, że cała linia suszenia jest konstrukcją  innowacyjną, spełniającą najwyższe światowe normy,  jeśli chodzi o ochronę środowiska, o bardzo dużej wydajności a gotowy półprodukt, który następnie będzie w naszym zakładzie w Bielsku-Białej  "uszlachetniany" będzie miał nieosiągalne dla konkurencji parametry fizyko-chemiczne.

Brygada montażowa z Niemiec swoje prace zakończyła przed planowanym terminem.

Prace polskiej brygady montażowej, która dotarła do Astany 25 lipca przebiegają bardzo sprawnie i szybko. Do tych ludzi mamy duże zaufanie, gdyż od dłuższego czasu z Nimi współpracujemy.

Wystąpiły niewielkie problemy związane z różnicą wysokości jednego z fundamentów ale zostały w ciągu dwóch dni rozwiązane.

Obie brygady montażowe uzgodniły i zaplanowały na dzień 25 sierpnia rozpoczęcie uruchomienia linii.

Na ten dzień dojedzie inżynier prowadzący nasz projekt z Niemiec a pracownicy z Polski będą na miejscu.

W tym dniu rozpoczną się próby suszenia jak tez zostaną wykonane niezbędne ustawienia.
Już od obecnego tygodnia polscy montażyści będą szkolili personel techniczny suszarni jak też pracowników fizycznych, którzy będą zatrudnieni.

Liczymy, że jeszcze w sierpniu wyjadą do Polski pierwsze dostawy wysuszonej mikrosfery z naszej nowej fabryki!
Na razie będzie to mikrosfera poławiana metodą tradycyjną, ale zaraz po uruchomieniu części technologicznej będzie dostarczany już produkt docelowy - suchy.
Tylko z tytułu oszczędności na kosztach transportu z Kazachstanu do Polski Spółka zaoszczędzi ca. 30-35% kosztów.
To będzie dopiero początek i pierwsza wymierna korzyść wynikająca z uruchomienia tylko suszarni.

Tak więc na koniec sierpnia cała hala wraz z linią do suszenia mikrosfery, częścią socjalna, biurową, warsztatowo-techniczna będzie w całości gotowa.
Pozostaną do wykonania elementy zaprojektowanej zieleni,wyasfaltowanie wewnętrznych dróg i placów manewrowych i dokończenie ogrodzenia.

Obecnie najważniejsze działania będą się odbywały w części technologicznej zakładu.
Te prace przebiegają też sprawnie pod ścisłym nadzorem profesora - autora projektu.
Zostały wykonane badania 3-ch wielkogabarytowych zbiorników V-470m3 na szczelność metoda ultradźwiękową z pozytywnym wynikiem.

W tym tygodniu rozpocząć się mają badania szczelności metoda hydrologiczna.
Polegają one na napełnianiu zbiorników wodą pod określonym ciśnieniem. Woda w tych zbiornikach musi przebywać przez 2 doby i wtedy kolejny raz sprawdzana jest szczelność.
Te wszystkie badania są niezbędne do uzyskania zgody na rozpoczęcie poławiania mikrosfery.

Jeśli uzyskamy certyfikat 100%-towej szczelności tych zbiorników, wtedy możemy rozpocząć łączenie wszystkich zbiorników w ciąg technologiczny, zaś same zbiorniki na końcu zostaną dodatkowo zaizolowane i jeszcze raz pomalowane.

O postępach prac związanych z pracami technologicznymi będziemy informowali naszych Akcjonariuszy.

Jeszcze jeden drobny element związany z technologią  gdzie byliśmy zmuszeni wykonać mała korektę.
Ponieważ elektrownia daje gwarancje dostawy pary technologicznej tylko do temperatury - 20 C dlatego zdecydowaliśmy, że w miesiącach  gdzie takie temperatury nie występują będziemy kupowali parę technologiczna z elektrowni zaś zimą będziemy korzystali z własnego generatora pary, który zostanie dodatkowo zakupiony i zamontowany w zakładzie.
Para jest nam niezbędna dla celów technologii pozyskiwania mikrosfery przez cały rok.

Mamy nadzieje, że te pozytywne informacje będą dla naszych Akcjonariuszy satysfakcjonujące.

Na koniec jeszcze jedna informacja świadczącą o dużym zainteresowaniu firm stosujących w swoich wyrobach mikrosferę naszym projektem.
W październiku 2013r. informowaliśmy na naszej stronie internetowej o wizycie w Bielsku-Białej Koncernu z branży metalurgicznej.
Obecnie Dyrektor Koncernu ds. zakupów surowców na całym świecie poprosił nas o spotkanie w Astanie połączone z wizytacja zakładu w październiku. Dokładna data wizyty będzie do tego czasu ustalona.

Jacek Dziedzic - Prezes Zarządu